czwartek, 20 listopada 2014

Namaqua. Wywiad z twórcą marki Sławomirem Cieślą.


 1)  Proszę powiedzieć coś o swojej marce, jaki asortyment oferuje, do kogo jest kierowana?
NAMAQUA

Oferuje wysokiej jakości produkty Sprawiedliwego Handlu z zakresu mody i tekstyliów domowych. Misją naszej firmy jest wspieranie producentów globalnego południa czyli krajów trzeciego świata poprzez stwarzanie możliwości dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Interesują nas wyłącznie tacy producenci, dla których ważna jest nie tylko jakość wytwarzanych produktów ale również dbałość o swoich pracowników i środowisko naturalne. Pragniemy uczestniczyć w propagowaniu produktów najwyższej jakości a zarazem odpowiedzialnych etycznie. Nasza oferta skierowana jest do klientów dla których z jednej strony ważna jest jakość produktów ale nie tylko, wrażliwi są również na kwestie społeczne i ekologiczne procesu powstawania produktu. Zapewne większość z nas słyszała niepokojące informacje o wyzysku pracowników zatrudnionych w fabrykach szyjących dla dużych koncernów modowych. Jeżeli nie chcesz chodzić w koszulce, sukience czy szalu, który powstał w wyniku słabo opłacanej, czasami wręcz niewolniczej pracy, nierzadko wykonywanej przez dzieci to właśnie oferta firmy NAMAQUA jest dla Ciebie.
Większość oferowanych przez nas produktów wytwarzanych jest w krótkich seriach a nawet w przypadku marki Sabahar, cały proces produkcji wykonywany  jest ręcznie. Dlatego właśnie nasze produkty skierowane są do klientów którzy cenią sobie niepowtarzalne i indywidualne produkty.

2) Co zadecydowało o stworzeniu firmy?
Pomysł na firmę Namaqua zrodził się w mojej głowie po podróży do Etiopii. Byłem pod wielkim wrażeniem tego kraju, a w szczególności ludzi, ich otwartości i serdeczności, pomimo dużej biedy i ciężkich warunków, w których przyszło im żyć. Podczas tej podróży miałem okazję odwiedzić firmę produkującą niezwykłe szale, chusty, koce oraz ręczniki z jedwabiu i bawełny. Cały proces wykonywany był ręcznie, począwszy od przędzenia nici po tkanie materiałów. Wszystkie barwy tkanin uzyskiwane były z naturalnych barwników pozyskiwanych z kwiatów, nasion czy minerałów. Rzucił mi się w oczy jeszcze jeden aspekt: pracownicy, a właściwie ich szczególna rola, jaką odgrywają w firmie. Są oni traktowani jako najważniejszy element firmy, objęci opieką medyczną,  za swoja pracę dostają dobre wynagrodzenie, a ich dzieci uczęszczają do szkół. Dla dzisiejszego Europejczyka wydaje się to standardem, więc „co w tym szczególnego?” - można by powiedzieć. Problem w tym, że w Etiopii i jej podobnych krajach takie praktyki normą nie są, wręcz odwrotnie. Stąd odwiedzana przeze mnie firma wydała się zaskakującym wyjątkiem. Później dowiedziałem się, że jest ona członkiem World Fair Trade Organization (WFTO).
Po powrocie do Polski postanowiłem zgłębić zagadnienie Fair Trade. Okazało się, że na polskim rynku są już prężnie działające firmy sprzedające wyroby fair trade, jednak oferują one jedynie produkty spożywcze. Brakowało natomiast produktów z branży mody czy wyposażenia domu, itp.. Postanowiłem tę lukę wypełnić i zaproponować polskim konsumentom produkty bawełniane i jedwabne, które spełniają najwyższe światowe standardy jakości, trwałości i przystępności, standardy  potwierdzone logo Fair Trade. Tym samym chciałem przyczynić się, chociaż w małym stopniu, do poprawy losów pracowników z krajów globalnego południa, może nawet tych konkretnych ludzi,  z którymi miałem szansę spotkać się w etiopskiej fabryce.

 3)  Z jakich materiałów wykonane są produkty?
Wszystkie produkty dostępne w NAMAQUA są starannie selekcjonowane również pod względem materiałów z jakich są uszyte.
W przypadku bielizny Pants To Poverty jest to wyłącznie organiczna bawełna dodatkowo certyfikowana FAIR TRADE. Bawełna ta uprawiana jest wyłącznie naturalnie, bez użycia pestycydów czy inny środków chemicznych . W taki sposób powstaje wyjątkowej jakości bawełna, miękka, delikatna i nie powodująca uczuleń, idealna dla alergików. Nie muszę dodawać, że w przypadku bielizny jest to bardzo ważne.
Produkty Sabahar to wysokiej jakości etiopska bawełna ale przede wszystkim niespotykany u nas jedwab Eri. Jest to bardzo rzadka odmiana jedwabiu dzikiego, zwanego również „jedwabiem bez przemocy” ponieważ jedwabniki Eri nie są zabijane w trakcie procesu wytwarzania jedwabiu. Poczwarki Eri mogą rozwijać się do postaci dorosłej, a do pozyskania włókien jedwabnych używane są tylko kokony opuszczone przez motyla. Z jedwabiu Eri powstaje tkanina gęsta, gruba i wytrzymała. Pozostaje ciepła zimą i chłodna w lecie.  Z powodu jej miękkości i ciepła nadaje się idealnie do produkcji szali. Jedwab Eri jest wyjątkowy. Jest lśniący, ale puszysty i miękki, zupełnie jak wełna. Zarówno tkaniny jedwabne jak i bawełniane barwione są wyłącznie naturalnymi barwnikami powstałymi z kwiatów, minerałów, nasion czy kory.

 4. Sprzedaje Pan szale stworzone w SABAHAR, proszę opowiedzieć czytelnikom coś o tym wyjątkowym, imponującym miejscu.
Sabahar to miejsce w samym sercu Etiopii, stolicy Addis-Abebbie. Firma została założona w 2001 roku przez Kathy Marshall, Kanadyjkę, która od 20 lat mieszka i pracuje w Etiopii. Sabahar sięga do bogatych, etiopskich tradycji tkackich, a jednocześnie daje możliwość etycznej i uczciwej pracy dla lokalnych mieszkańców. Lokalizacja firmy, w ogrodach, pośród etiopskiej przyrody, okazała się świetną lokalizacją zakładu produkcyjnego i miejscowego sklepu. Choć tkactwo jest starożytnym rzemiosłem, Sabahar wykorzystuje te dawne umiejętności i technologie do nowych włókien, do jedwabiu, który został wprowadzony do Etiopii zaledwie 15 lat temu. Powstające w ten tradycyjny sposób produkty są nowoczesne i dostosowywane do współczesnych gustów na rynku światowym. Nierzadko na etapie projektowania biorą udział międzynarodowi designerzy i kreatorzy, wprowadzając światowy akcent do ręcznie wykonanych akcesoriów z lokalnych jedwabiu i bawełny. Sabahar posiada zespół oddanych, lojalnych i wykwalifikowanych rzemieślników, z których wielu pracuje dla firmy od momentu jej powstania w 2001 roku. Firma Kathy Marshall należy do Światowej Organizacji Sprawiedliwego Handlu (WFTO) Fair Trade, jedynego organu, który potwierdza realizację zasad sprawiedliwego handlu.
Sabahar realizuje w praktyce zasady zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie tworzy możliwości zatrudnienia i generowania dochodów w ramach społeczności lokalnych. Cały proces produkcji wykonywany jest ręcznie, począwszy od przędzenia nici do tkania materiałów,  a nawet wykończenia detali każdego z produktów. Na każdym etapie tworzenia proces ten realizowany jest w symbiozie z naturą, nie zakłócając jej rytmu.
Sabahar szanuje kulturowy podział czynności, który zachował się w Etiopii: przędzenie należy do zadań kobiecych, podczas gdy mężczyźni zatrudniani są do tkania na tradycyjnych krosnach. Oprócz osób pracujących w stołecznej siedzibie Sabahar w procesie produkcji uczestniczy ponad 50 osób,  które pracują we własnych domach lub w lokalnych spółdzielniach. Dbając o jakość swoich produktów oraz proces ich powstawania, Sabahar czyni to z dbałością o ludzi, którzy pracują dla firmy. Większość zatrudnionych pełnoetatowych pracowników Sabahar stanowią kobiety. Kathy Marshall, założycielka i właścicielka Sabahar celowo realizuje taką strategię, gdyż w Etiopii istnieje bardzo mało szans dla kobiet, aby uzyskały dochód, szczególnie na obszarach wiejskich. Kobiety, które otrzymują pracę przy produkcji produktów Sabahar, uzyskują tym samym dochody, ale również szacunek od swoich mężów i ich wspólnot.  Sabahar nie tylko tworzy swoje wspniałe produkty, ale również kładzie duży nacisk na ich dystrybucję na światowe rynki. Eksportuje do ponad 20 firm w 13 krajach i posiada sklep detaliczny w Addis Abebie w Etiopii. Produkty Sabahar swoją unikalnością i wysoką jakością uwiodły niejednego. Co więcej, nawet sama królowa Elżbieta II jest posiadaczką szala tej marki! Wśród tych, którzy docenili naturalne piękno jest także m.in. aktor Adil Hussain, gwiazda słynnego "Życia Pi", ponieważ Sabahar poza Addis Abebbą nie sprzedaje swoich produktów klientom indywidualizm, z pomocą polskim odbiorcom przychodzi nasz sklep Namaqua. Jesteśmy bezpośrednim (i jedynym?) dystrybutorem produktów marki Sabahar na polski rynek. Z tym większą przyjemnością zapraszamy do zapoznania się z oferowanymi przez nas szalami Sabahar i dołączenia do grona entuzjastów organicznych tkanin z jedwabiu i bawełny prosto z serca Etiopii

5) Na stronie internetowej NAMAQua jest zakładka-  Fair Trade, Co właściwie kryje się pod tym pojęciem?
Definicja mówi, że  Fair Trade czyli po polsku Sprawiedliwy Handel to partnerstwo handlowe oparte na dialogu, przejrzystości i szacunku, które dąży do większej równości w handlu międzynarodowym. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju przez oferowanie lepszych warunków handlowych i ochronę praw marginalizowanych producentów i pracowników najemnych krajów Trzeciego Świata. Naczelna zasadą jest uznanie, iż człowiek jest ważniejszy od zysku. Potocznie można powiedzieć, że Fair Trade jest moralnym zobowiązaniem nas, klientów, że kupowaniem nie robimy nikomu krzywdy i nie pogłębiamy podziału na bogatą północ i biedne południe. Postępująca globalizacja rynku oraz coraz większy wpływ światowych koncernów powoduje coraz większe zubożenie w krajach Trzeciego Świata. Z całego świata płyną przejmujące opisy źle traktowanych, wykorzystywanych robotników. Albo - jeszcze gorzej - historie milionów dzieci, sprzedawanych i zmuszanych do pracy niewolniczej, albo pracujących w fatalnych warunkach, za niesprawiedliwe wynagrodzenie, aby pomóc przeżyć swoim rodzinom. Biorąc pod uwagę ogrom problemów globalnych i wspomniane poczucie bezsilności, Sprawiedliwy Handel oferuje prosty, bezpośredni sposób na poprawę sytuacji producentów w krajach rozwijających się. Poprzez kupno produktów Sprawiedliwego Handlu czy też uwzględnienie ich w swym asortymencie, konsumenci i sklepy dzięki prostym, codziennym transakcjom mają możliwość odegrania znaczącej roli w wyrównywaniu poziomu życia w świecie. Krótko podsumowując mamy pewność, że kupując produkty sygnowane logiem FAIR TRADE mamy pewność, że robotnik uzyskał sprawiedliwą zapłatę za swoją pracę, że pracuje w godnych warunkach, że przy produkcji nie uczestniczyły dzieci. Więcej informacji można uzyskać na naszej stronie internetowej WWW.NAMAQUA.PL w zakładce „Fair Trade czyli Sprawiedliwy Handel”

6) Live-Style20 współpracuje z NAMAQUA. Co sądzi Pan o Blogach modowych?
Modą zajmuje się dopiero od niedawna ale mogę powiedzieć, że szczególnie cenię sobie te blogi modowe, które są niezależne, mają własny styl a swoją tematyką trafiają do statystycznej Polki lub Polaka. Z racji swoich zainteresowań cieszy mnie również to, tak jak w przypadku blogu Live-Style20, że  poruszane są tematy slow fashion, odpowiedzialnej mody czy etyki.

Dziękuje za rozmowę.
Rozmawiała: Kamila Węgrzyniak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.